Základní barvy koní
Takže jak jistě víte, koně mají nějaké barvy. Naprostý neznalec koní, nebo dítě by řeklo hele, to je černý koník, nebo hnědý koník, ale tyhle barvy se nějak jmenují.
1. hnědák
Hnědák je jak už jste poznali z názvu hnědý kůň. Dělíme ho na tmavý a normální. Tmavý hnědák je skoro černý, kdežto normální je světlejší. Pro někoho je obtížné rozeznat ryzáka od hnědáka, tak tady máte pomůcku. Hnědák má vždy černou hřívu a ocas! Zástupcem této barvy je český teplokrevník a anglický plnokrevník)Tím se dostáváme k ....
2. ryzák
Ryzák je světle hnědý koník. Může mít různé odznaky (bílá místa na nohách a hlavě, např. lysina, ponožka.....). Narozdíl od hnědáka má hřívu světlejší nebo stejnou barvu jako srst. Nejčastější zástupce je jako u hnědáka český teplokrevník)
3. grošák
Někdo by to z názvu nepoznal, ale grošák je vlastně ,,šedý'' kůň. Grošák může být i fáze bělouše a může se dělit do různých skupin (např. mourek). Zástupce této barvy může být jakékoli plemeno. (pozor, některá plemena jako například frísové nemohou mít jinou barvu než černou!)
4. Bělouš
Bělouš je jak jistě víte bílí kůň. Řekli byste si bílého koně poznám, ale řekli byste, že kůň na obrázku je bělouš? Asi ne co. Soňa (koník na fotce) je totiž červený bělouš. Asi v tom máte zmatek co. Ano, bělouši se totiž dělí na vybělující a nevybělující. Bělouši se nerodí jako bílí koně, ale jako hnědáci, vraníci, nebo ryzáci. Až po několika letech se z nich stávají normální bělouši. Zástupcem této barvy je nejčastěji lipicán a starokladrubský bělouš.
5. vraník
Vraník je jak někteří víte černý kůň. Může mít i odznaky. Vraník většinou nebývá úplně černý, ale spíše velmi tmavě hnědý. Má stejně jako hnědák úplně černou hřívu. Zástupce této barvy je většinou frís, morgan a starokladrubští vraníci.
Tak tohle je pět základních barev koní.
Komentáře
Přehled komentářů
ten váš bělouš není bělouš toto je plavák a váš vraník není vraník všimněte si hnědých znaků na čenichu je to hnědák
oprava
(martina, 20. 1. 2015 10:13)